Odpudzovače hmyzu boli veľmi častým zapojením pre začínajúcich elektrotechnikov. Nedávno sa mi dostal do ruky takýto odpudzovač vyrábaný a predávaný komerčne, ako doplnok pre kočík s dieťaťom.
Odpudzovač hmyzu |
Na internete som našiel tento výrobok pod názvom Chicco Zanza No za cenu 9 eur.
Výlisok v zadnom obale napovedal, že obvod poháňajú dve gombíkové batérie. Po rozobratí som však bol milo prekvapený jedinou klasickou mikrotužkovou batériou (AAA).
Relatívne veľká batéria |
S takouto batériou by mal prístroj vydržať v prevádzke cca 100 hodín.
Zapojenie je zrealizované z veľkej časti s SMD (povrchová montáž) súčiastkami, čo zmenšilo rozmery. Klasickými súčiastkami (nie SMD) sú vypínač, LED a dva rezistory použité zároveň ako vodiče pre pripojenie Piezo reproduktora.
Piezo, dva rezistory a LED |
Z prekreslenej schémy (rezistory pre piezo boli zjednodušené do jediného) je jasné, že ide o zapojenie klasického multivibrátora s výstupom spínajúcim cievku.
Schéma zapojenia |
Táto cievka je zapojená pre zvýšenie napätia batérie (1,5V), energia ktorá sa pri zopnutom tranzistore zmení na magnetické pole bude po rozpojení zmenená naspäť na napätie (prúd) s opačnou polaritou, čím sa sčíta (sériovo zapojená cievka s batériou) napätie na cievke a batérií a dodá sa do LED diódy a piezo reproduktora.
Keďže LED potrebuje pre svoju prevádzku napätie minimálne 1,7V, svietiaca LED je v tomto prípade skutočnou kontrolou, že tento napäťový menič funguje a teda poháňa piezo reproduktor.
Zapojenie veľmi šikovne skombinovalo napäťový menič spolu s budením piezo reproduktora vysokou frekvenciou odpudzujúcou hmyz. Vďaka tomu je zapojenie pravdepodobne dlhšie funkčné, umožňuje použiť len jedinú ale zato kapacitne podstatne väčšiu batériu typu AAA a menič umožní jej funkčnosť aj pri poklese napätia.
Hoci je zapojenie navrhnuté veľmi dobre, otázkou u týchto zariadení je ich reálna funkčnosť.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára