S blížiacimi sa vianocami nastáva priestor na kontrolu a opravu nefunkčných svetelných reťazí. Prvá je tu biela reťaz s 50 žiarovkami.
štítok bielej sériovej reťaze na 230V |
Otvoril som detský detektor kovov, ktorý zvykol náhodne fungovať a nefungovať podľa otrasov. Ide o dvoj-cievkový systém, 4 vývody cievok idú na plošný spoj. Tieto lakované drôty boli na zhruba 3cm dĺžke od plošného spoja pocínované. Zjavne šli do cínového "kúpeľa" spoje aj s osadenými cievkami. Zvláštne. Dodatočné lepenie páskami malo skratom zabrániť. Vďaka dostatočnej dĺžke sa oprava robila ľahko ich skrátením.
Zapojenie sa napája 9V batériou, používa na vstupe stabilizátor 78L05, 7 x NPN 9014 a 2 x PNP 9012 tranzistory. Výstup spína striedavo zelenú a červenú LED, v aktívnom stave aj bzučiak. Citlivosť sa nastavuje potenciometrom s vypínaním v krajnej polohe. Po nastavení blízo "preskočenia" je najcitlivejší. Prepínač na svetielko som použil na deaktiváciu bzučiaka.
LED displej, FM rádio, hodiny, bezdrôtové prehrávanie hudby, ochrana proti striekajúcej vode IPX6, lítium-polymérová batéria 1200mAh pre 6,5h hudby, A2DP, dosah 10m, výstupný výkon 3W, IAN 344984-2004.
Po jednom-dvoch použitiach začal poblikávať dispej a spúšťať náhodné zvuky.
Bluetooth reproduktor SilverCrest |
V detskom autíčku po rokoch doslúžila SLA batéria. Klasika použitá bežne v UPSkách 12V 7Ah. Po výmene som si všimol, že nabíjačka (či skôr adaptér 12V) sa veľmi silno prehrieva.
Nastal čas na rozbor a prípadnú úpravu, minimálne o nejaké to vetranie.
Po úspechu s húsenicou som sa rozhodol pokračovať v oprašovaní ZX Spectra s logickým pokračovaním v assembleri. Pre tieto pokusy použijem emulátor ZX Spin, ktorý obsahuje editor pre assembler.
Odskúšam kód z článku v prvom čísle časopisu Elektronika z roku 1990. Konkrétne článok od Pavla Vanouška o časovanom prepínaní okrajov. Poďme spraviť trik.
Pre chybu P0610 a softvér Forscan som spravil experimentálny javascript hárok, ktorý po vložení textového as-built výpisu z RJ motora môže pomôcť odhaliť preklopený bit.
Po prepísaní, pochopení a odladení na PMD85 a PP01 som sa rozhodol prepísať húsenicu na ZX Spectrum. Síce jeho Basic nepozná BPLOT funkciu, ale pri 8x8 bitových znakoch je výhodné použiť "PRINT AT y,x" a vykresľovať húsenicu cez používateľom definované znaky (UDG).
Základom pre prepis je PP01 verzia a bude odladená na menej riadkov obrazovky (0-21 miesto 0-31).
Pre porovnanie s PMD85 verziou tu máme zdrojový kód pre PP01 od pôvodných autorov. Čo tak trocha farieb ?
Vrámci vspomínania na IT krúžky v období 8-bitových počítačov som vytiahol starý pracovný zošit so zdrojovými kódmi hry s húsenicou. Logika hry je vlastne rovnaká ako neskôr rozšírená hra SNAKE na telefónoch Nokia. Vyhýbať sa stenám a otrave, pojedať len listy, pritom rast húsenice sťažuje neskoršie manévrovanie po obrazovke.
Skúsim najskôr zanalyzovať verzie pre PMD85 a PP01, ktoré príručka obsahuje. Porovnám ich voči sebe, v čom sa odlišujú a na záver vyrobím svoju verziu pre iný počítač.Ľavý zadný modul kontroly mŕtveho uhla (radar) z druhej generácie Mazda3/6/CX7 sa pokazil a bola nutná výmena. Vyrába ho nemecká firma InnoSenT ako typ IVQ-620. Pokazený modul mi ostal na analýzu.
Jednorázové nabíjačky vyzerajú ako fajn riešenie pre prípady núdze napríklad v zahraničí na výlete. No mám zmiešané pocity pri použití lítiových článkov ako nenabíjateľných. Rovnako vyzerajúce batérie poháňajú iné zariadenia opakovane niekoľko rokov.
Monitor Philips Brilliance 200W začal zobrazovať hlásenie ATTENTION AGING ak bol bez prítomnosti signálu z PC. Počas toho sa menila v niekoľko sekundových intervaloch farba pozadia z čiernej na bielu a naopak.
Na tomto fóre zistili, že počas pripojenia so signálom z PC možno vstúpiť do menu a vyvolať reset monitora ( setup - reset ), čo problém vyriešilo aj v mojom prípade. Miesto hlásenia sa monitor bez signálu uspí.
Pred pár mesiacmi som čítal článok o hardware víruse https://thedailywtf.com/articles/best-of-2019-the-hardware-virus. Išlo tu o šíriacu sa epidémiu zdeformovaných pinov DVI konektorov cez firemné zasadačky.
Konektor DMS-59 sa používa u firemných počítačov (Dell,Lenovo,HP,..), jedným relatívne malým konektorom sa prenášajú dva výstupy na monitor (VGA/DVI). Drobná kancelárska grafika môže byť potom nízkeho profilu.
Tento konektor však pri troche snaženia možno zapojiť naopak. Ak sa tento problém nezbadá, môže sa spustiť šírenie HW vírusu pri snahe natlačiť ho tam neskôr správne.