Prvý októbrový pondelok začal ôsmy ročník The Catch. Počas 3 týždňov bolo možné hravou formou CTF súťažne riešiť úlohy súvisiace s IT bezpečnosťou. Pre zapojenie sa stačilo, po spustení súťaže, zaregistrovať na stránke www.thecatch.cz - zadať login, heslo a mail.
Na webe je bodkovaná deliaca čiara, má bodky v dvoch polohách - vyššie a nižšie. Informácia uložená v dvoch úrovniach, bez zjavných oddeľovačov, je zvyčajne kódovaná binárne. Prepísal som teda bodky do 0 a 1 a preložil cez CyberChef ako 7-bitový ascii reťazec: 20 years of CESNET-CERTS
To bude téma tohto ročníka.
* CESNET-CERTS - je názov CSIRT tímu združenia CESNET od r.2004
0. Introduction (0 bodov)
Po zadaní vlajky sa mi odomkla sekcia CSIRT - Training center.
1. Blacked-out PDF (1 bod)
Mám skontrolovať, či personálne oddelenie dostatočne "začierňuje" osobné údaje v publikovaných dokumentoch. Ako príklad si mám stiahnuť formulár s formálnym ospravedlnením za bezpečnostný incident.
Login of culprit catwomen@cypherfix.tcc
Incident ID FLAG{uBlQ-wB81-0Bhr-2ylo}
2. VPN Access (1 bod)
Nikto z domu nepracuje bezpečne bez VPN, úlohou je stiahnuť nastavenie zo stránky a spustiť OpenVPN správne. Pre overenie máme linky na IPv4 a IPv6 interné weby.
Táto úloha nečakane potrápila, OpenVPN nefungoval, dal som ho teda updatovať. Rozhasil som si systém (nepoužil apt, ale apt-get), dal som ho nakoniec do poriadku, ale ako VPN nabehla, nefungovalo DNS. Naštastie na nefunkčné DNS pri OpenVPN sú postupy {podľa použitého systému - u mňa systemd).
Do stiahnutého konfigu (ctfd_ovpn.ovpn) som pridal pred certifikáty tieto riadky pre DNS:
script-security 2
up /etc/openvpn/update-systemd-resolved
down /etc/openvpn/update-systemd-resolved
down-pre
Spustím s právami roota: sudo openvpn --config ctfd_ovpn.ovpn
Pre kontrolu otvorím http://bellatrix.cypherfix.tcc (IPv4)
Mačka Bellatrix má polovicu vlajky FLAG{Hgku-580A a pýta si tuniakovú konzervu.Potom otvorím http://gerry.cypherfix.tcc (IPv6)
Kocúr Gerry má druhú polovicu vlajky -Hsrn-03Zr} a prosí si kuraciu pochúťku.
3. Request of cooperation (1 bod)
CSIRT dostal požiadavku na spoluprácu od orgánov činných v trestnom konaní o lokalizáciu zariadenia na svojej sieti. Stiahnem si PDF s požiadavkou od cyberdetektíva poručíka John Doa, kde je špecifikované:
IPv6 adresa má 128bitov (8x 16bit), teda rozdelenie na 64bit pre sieť ponecháva ďalších 64bit pre zariadenia v sieti. Navyše posedné 16bit číslo sieťovej adresy nevieme. To nám necháva obrovský rozsah adries na hromadný scan.
Bezstavová autokonfigurácia (SLAAC) používa MAC adresu zariadenia pre vyskladanie IPv6 adresy, spolu s informáciou o sieti poskytovanej od routera. Existujú online kalkulačky, alebo shell skript mac2ipv6
echo "00:ca:7a:d0:ea:71" | awk -F: '{printf "fe80::%s%x%s:%sff:fe%s:%s%s\n", substr($1,1,1), xor(strtonum("0x"substr($1,2,1)),2), $2, $3, $4, $5, $6}'
fe80::02ca:7aff:fed0:ea71
nmap -v -p 1701 --open -6 2001:db8:7cc::2ca:7aff:fed0:ea71
wget -6 'http://[2001:db8:7cc:0:2ca:7aff:fed0:ea71]:1701/'
4. Personal portal (1 bod)
Mám preskúmať, či na Personálnom portáli http://perso.cypherfix.tcc nie je únik neverejných dát.
meeting2024-09-05.md
index.html
help.html
Súbor meeting2024-09-05.md je zápis z porady o chystanom personálnom portáli. V zápise je vidieť, že myslia aj na bezpečnosť a zápis sa končí šifrovaným podpisom:
Signature code:
RkxBR3tZemZOLVo5UlAtb2MxUC1hdURvfQo=
echo "RkxBR3tZemZOLVo5UlAtb2MxUC1hdURvfQo=" | base64 -d
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára