26. 10. 2015

Spínaná elektrická zásuvka

Ručne spínaná zásuvka bola v Lidli za výhodnú cenu 2ks za myslím 4eur. Označenie FZB01/01K.Zásuvka má podobne ako predlžovačky podsvietený červený vypínač v zapnutom stave. Obsahuje štandardnú zásuvku s detskou poistkou. Zásuvku držia dve trojkrídlové skrutky,
Zásuvka podľa popisu spína 16A. Popis "bez napätia iba s vytiahnutou zástrčkou" vytvára podozrenia. Zásuvka prepája napevno zemniaci vodič a nulový vodič (vpravo). Vypínač spína len fázový vodič (vľavo), preto je vhodné zásuvku do ktorej bude použitý premerať na zapojenie fázy.

Stretol som sa s podobne vyzerajúcou zásuvkou u menšieho lokálneho predajcu, kde bol zemniaci kolík na výstupe posunutý na opačnú stranu oproti vstupnej zástrčke a teda zásuvka mala prehodenú fázový a nulový vodič. Problémom bolo že zásuvka rovnako odpájala len jeden z nich. Podobným prehodením trpeli na jednej zásuvke aj staré rozbočky tvaru "T".

Pred kúpou je preto najlepšia optická kontrola zhodného otočenia vstupných a výstupných zásuviek. V ideálnom prípade by však mala zásuvka odpájať oba vodiče.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára