6. 7. 2016

Rozbor - nabíjačka nokia ACP-8E

Nabíjačka ACP-8E, starší nokia konektor, primár 100-240V, 120mA, sekundár 5.3V, 500mA. Vyrobená vo Fínsku firmou SALCOMP. Už podľa váhy a rozmerov ide o spínaný zdroj.

Po jednej skrutke torx T6 a zložitom páčeni neskôr..


Primár je po usmernení filtrovaný 2x 4.7μF 400V kondenzátormi Sanyo zapojenými ako pi filter. Nárazový prúd je znížený sériovým 10ohm rezistorom. Na výstupe sú použité kondenzátory nichicon 330μF 25V a 10μF 50V. Výstup je v podobe konektora schovaného spolu s koncovkou kábla vnútri krabičky. Kábel sa dá po pootočení konca o 90 stupňov odpojiť od nabíjačky, šikovné.
Väčšina súčiastok sa nachádza na spodnej strane spoja v SMD vyhotovení.


Ide o dvojtranzitorové zapojenie, kde spínací tranzitor primárneho vinutia je D2NC6 od ST (pdf). Ide o 600V 2A n-mosfet. Ďalej je tu napájacie vinutie primáru. Sekundár pozostáva z jediného vinutia jednocestne usmerneného. Napätie sekundáru je stabilizované spätnou väzbou zenerovej diódy a tranzistoru na optočlen PC123 od Sharp.
Medzi primárom a sekundárom sa nenachádza Y kondenzátor proti rušeniu.

Schéma zapojenia nabíjačky ACP-8E

Podobne riešené zdroje sú napríklad v ATX zdrojoch "STBY" sekcie, viaceré schémy sú na stránke home.zcu.cz/~ronesova/index.php?menuitem=sbzdroj

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára