8. 3. 2017

Rozbor - sieťový filter z výkonnejšej UPS

Dávnejšie som rozobral jednu výkonnejšiu UPS určenú pre servery. Jednalo sa o voľne stojacu (nie rack) plechovú skrinku s približne 11timi batériami zapojenými do série s pomerne rozmerným plošným spojom s elektronikou. Menič tu využíval feritové transformátory, šlo teda o spínaný zdroj, na rozdiel od bežných domácich UPS s rozmerným transformátorom.

Dlhšie som sa chystal pozrieť na sieťový filter, ktorý mala zabudovaný na zadnej stene, tu teda je.


Prekreslil som si schému, pre prípad žeby som chcel filter využiť napríklad v inej menšej domácej UPS, alebo v predlžovačke. Obsahuje dva filtračné obvody - vstupný a výstupný (zo zadnej strany sú pripojené napájacie konektory).


Vstupný filter obsahuje od napájacej zásuvky najskôr z oboch pracovných vodičov fóliové kondenzátory Philips 15nF triedy Y2 na uzemnenie. Ďalej je tu poistka 12,5A, rezistor pre vybitie kondenzátorov po vypnutí zariadenia.
Za hlavným vypínačom (resp. relé) sa nachádza veľký kondenzátor 1μF triedy X2. Táto bezpečnostná trieda je určená na prevádzku medzi fázou a nulákom, pri poruche nemá nastať skrat, miesto toho časom môže impulzami na sieti degradovať a znižovať svoju kapacitu.

Ďalej nasleduje filter pre súhlasné rušenie zložený na tlmivke s prúdovou kompenzáciou (common mode choke) a dvoch 1nF kondenzátorov triedy Y2.
Dva sériovo napojené varistory (MOV) privádzajú prípadne prepätie na bleskoistku (GDT) od littelfuse CG2-600L (pdf).
Nasleduje tlmivka pre rozdielové rušenie s kondenzátorom 1μF triedy X2. Na výstup je pripojený ešte varistor 300L40C (pdf) medzi pracovné vodiče.

Výstupný filter neobsahuje ochrany a je opäť zložený na filtroch rozdielového a súhlasného rušenia, teraz už s menšími hodnotami kapacít kondenzátorov.

Popis zapojení filtrov a ochrán som našiel v stručnom pdf dokumente.

Ochrana pre Ethernet

Tento plošný spoj s prepäťovou kombinovanou ochranou pre ethernet a ISDN šiel z menšej UPS  (Sweex PP220) ľahko vybrať, pozrel som na zapojenie.


Z konektora RJ-45 sa pri ethernete využívajú vodiče 1,2,3,6:
1  TX+      3  RX+
2  TX-       6  RX-


Na ne je zapojená ochrana zložená s usmerňovacích diód smerujúcich prepätie cez TVS diódu (transil). Podobné zapojenie je aj v UPS od firmy APC (savel).
Vývody 4 a 5 sú použité pri ISDN linkách, tu je použitý menší varistor.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára