2. 2. 2017

Rozbor - eGo AIO elektronická cigareta

Elektronická cigareta eGo od Joyetech, teda jej časť napájajúca cievku "atomizéra" sa dostala na rozborku pre prasknuté sklíčko určené na kvapalinu. Ako nefajčiar sa o to veľmi nezaujímam, avšak zvedavosť pozrieť dnu pred vyhodením zvíťazila.

Ide o model eGo AIO (pdf), jej parametre neviem. Podľa youtube videí sa najskôr musí odštupľovať spodná časť. Možno buď použiť nôž, alebo naskrutkovať samoreznú skrutku správnej veľkosti do otvoru, spravil som z pohodlnosti to druhé.

 
Po vybratí koncovky a vylupnutí krytky tlačítka som použil dlhú skrutku, ktorou som (hlavičkou dnu) vytlačil spodným otvorom kompletnú elektroniku. Mala vyjsť spoločne s nádobkou, tá však bola tak prasknutá že z väčšej časti zostala dnu.Ako vidieť väčšinu objemu zaberá lítiová batéria 18500. Má parametre: 3,7V 5,92Wh, vyrobená v septembri 2016. 18500 značí priemer 18mm, 50mm dĺžku. Z parametrov vychádza 1600mAh.
Najrozšírenejšie lítiové batérie z notebookov sú typ 18650 (18mm priemer, 65mm dĺžka) cca 2600mAh, táto je menšieho rozmeru, kúsok väčšia ako tužková AA.
Všetka elektronika sa nachádza na malom okrúhlom plošnom spoji na konci batérie (v úrovni tlačítka). Zo spodnej strany (od batérie) obsahuje 4 obvody a jeden tranzistor.K9GH 374 (U1) - neznámy obvod

14pin neznámy mikrokontrolér ozn E081 (U2), môže to byť napríklad pic16f688

SM3405N (U7) dvojitý n-mosfet tranzistor

SI7615ADN SI7615A p-mosfet (U5) (pdf)

PNP tranzistor S8550 (ozn 2TY) (pdf)Z vrchnej časti (od nádobky) obsahuje LED a 3 obvody:

431 - TL431 nastaviteľná napäťová referencia (pdf)

DW01 - liion/lipol battery protection (pdf)

SM3405N - dvojitý n-mosfet tranzistor, spínaný ochranným obvodom DW01 a odpája batériu (pdf)

Ako je vidieť, zariadenie obsahuje procesor kôli indikácií nabitia blikaním LED, ochranný obvod pre batériu a niekoľko tranzistorov. Obvod referencie 431 môže byť použitý pre napájanie ohrevnej špirály atomizéra (drôt 1-3ohmy). Na jeho základe možno postaviť napríklad zdroj prúdu. Cievka ohrieva knot napustený nikotínovou kvapalinou.
Premýšľam, na čo by sa dala liion batéria s USB nabíjaním využiť. Výstup by však potreboval opäť nejakú elektroniku (menič napätia?).

2 komentáre:

  1. If you are searching for the best e cig in electronic cigarette online shop for beginners, the smok t-priv mod is the perfect choice. This stylish device is light and easy to handle. Newbies rave about how easy it is to refill, which sets it far above many competing devices. The battery never gets a bad review because of smok t-priv kit's legendary capacity. New vape users love the rich and thick vapor produced by this high-performance device.

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Sorry, this is my personal, ad-free blog and i'm no smoker. Your comment will be deleted. Thanks.

      Odstrániť